Особливості публікацій методичних розробок

Матеріал з ВікіОсвіта
Перейти до: навігація, пошук

Цінними є сьогодні методичні матеріали з електронними освтініми ресурсами та коментарем до їх використання. Найбільш поширений приклад – презентація та конспект уроку. Детальніше про види ЕОР в статті Класифікація електронних освітніх ресурсів

Учнівські роботи публікують як додаток, підтвердження успішної реалізації мети уроку, дослідницької або проектної діяльності. До роботи учня додаєють опис діяльності педагога: мета, завдання, які поставив вчитель, етапи роботи та опис прийомів роботи з учнями.

Конспект уроку чи методичний коментар?

Публікація будь-якого мультимедійного матеріалу цікава, коли до нього є методичний коментар або паспорт дидактичного матеріалу.

Як правило, методична розробка - це конспект уроку, електронний демонстраційний дидактичний матеріал у вигляді презентації з методичним коментарем або опис фрагменту уроку до якого створено презентацію. Не завжди цікавий в даному випадку буде конспект уроку, який вчитель готує для себе на уроці.

Методичний коментар буде ціннішим, бо автор розкриє суть та доцільність використання того чи іншого електронного засобу. Наприклад, якщо презентація містить кілька розділів та має елементи навігації по слайдам, то повідомлення про це заздалегідь служить ефективнішому використанню даних матеріалів та розумінню організації роботи на уроці. Пояснення організації індивідуальної диференційованої роботи в цих розділах розкриє особливості особистісно-орієнтованого навчання на даному уроці. Іноді детальний опис розкриє суть існування того чи іншого зображення в презентації. Серед додатків до уроку може бути й самоаналіз уроку, в якому описані етапи підготовки до уроку, його хід, коментарі до обраних методів в даній ситуації та отриманих результатів. Іноді достатньо й коротких рекомендацій вчителю, який в майбутньому використовуватиме даний мультимедійний матеріал.

В конспекті можуть бути й доповнення – коментарі, які вчитель додає в розробку дякуючи рекомендаціям та побажанням колег (після відкритого уроку, наприклад). Це дозволяє по різному оцінити значущість використовуваного матеріалу.

Авторські права

У разі використання сторонніх ресурсів, необхідно посилатися на джерело, навіть при звичайній демонстрації в класі.

Публікуючи матеріали, автор гарантує, що

  • Робота виконана ним особисто або він є співавтором;
  • Матеріали, що не мають посилань на які-небудь джерела, є авторськими;
  • В цій роботі у автора немає зобов'язань перед третіми особами, що може перешкоджати подальшій публікації матеріалів;
  • Ілюстрації, фото-, відео-і графічні матеріали мають зазначення першоджерела.
  • Фотографії та авторські матеріали неповнолітніх розміщені за згодою їхніх батьків.
  • Всі майнові і немайнові права при публікації залишаються за автором.

Правила оформлення презентації

Roslyny.jpg

На першому слайді презентації (або, якщо це .doc в правому верхньому кутку курсивом) обов`язково вказати повне ім`я автора. Якщо це мультимедійний супровід на урок або на кілька уроків, то на першому слайді вказують: Повну назву школи, назву предмета, розділ програми, клас, автора або авторів презентації.

Тема і мета уроку може бути додана на І слайді або окремо на ІІ слайді.

Якщо презентація створена для вдосконалення навичок усного рахунку, то крім Повної назви школи, назви предмета, класу, автора, вказати й назву дидактичної одиниці, наприклад, Математичний тренажер (додавання і віднімання в межах 20).

Оцінити свою презентацію для зручності використання колегою можна за таблицею Самооцінювання в статті Систематизація Методичної скарбнички

Посилання на використані матеріали та ресурси вказуються на останній сторінці (слайді).

При запозиченні Інтернет-ресурсів (авторських фото, ілюстрацій, презентацій в перекладі, та інших авторських матеріалів та їх фрагментів) вказується повна адреса у вигляді гіперпосилання.

Вчитель публікує матеріали для створення власного портфоліо, обміну і використання на уроках не лише власних розробок. Зберігайте імена аторів під час використання на уроці не своїх матеріалів. Якщо Ви навіть переклали з російської на українську, змінили кілька малюнків, залиште ім`я автора або вкажіть на останньому слайді, наприклад: За матеріалами (за шаблоном) Пономарьової М.О., Росія, Магнітогорськ. Ваші учні будуть впевнені, що їх вчителька - не пірат, що безсоромно використовує чужі матеріали, а обізнаний, грамотний фахівець, знайомий з законами про авторське право.

І "не бійтесь, що хтось скористується вашим уроком, бійтесь, що він нікому не знадобиться" Є. Патаракін

Особисті інструменти
Засновник проекту
Партнер проекту